Choć zarabianie na blogu może nie być Twoim celem, blog jest świetnym narzędziem dla wszystkich aktywistów, którzy są aktywni w sieci. Jeśli ktoś zastanawia się, czy warto w dzisiejszych czasach brać się za blogowanie–jest przecież tyle blogów, czy ktoś je jeszcze w ogóle czyta? Czy nie lepiej postować na social media? Instagramie, Facebooku, Tiktoku, czy czymkolwiek jeszcze? — to spieszę uspokoić, że jak najbardziej tak.

Możesz oburzać się, że aktywizm nie ma nic wspólnego z biznesem, ale uważam, że ma więcej niż myślisz. I postaram się to udowodnić już w krótce w kolejnych postach.

Przede wszystkim, pisanie bloga pomaga w budowaniu relacji, a także sprzyja edukowaniu, motywowaniu, inspirowaniu społeczności.

Blogowanie jak najbardziej powinno być częścią każdej strategii dominacji w sieci. Profile społecznościowe nie należą do ciebie, firmy przestają istnieć, a blog jest Twój i nikt nie może ci go zabrać. (Oczywiście upewnij się, że zawsze masz AKTUALNY BACKUP! ;-/)

Dlatego polecam przeczytanie raportu autorstwa Yaro Staraka „Jak zarabiać na blogowaniu?”.  Z tego raportu nie tylko dowiesz się jak zabrać się do pisania bloga; Yaro daje też wiele cennych rad na temat zarabiania i prowadzenia bloga jako biznesu, z tych wskazówek skorzystać mogą nie tylko początkujący blogerzy, ale także osoby od dawna prowadzące bloga.

Ten raport ma już ładnych parę lat (przetłumaczyłam go w roku 2008 i od tego czasu Yaro uaktualnił go już kilka razy!), ale po przejrzeniu go zdecydowałam się ponownie ten tekst zamieścić na swojej stronie z prostego powodu–

A mianowicie–mimo upływu ten tekst czasu jest wciąż w dużej części aktualny!

Wstęp do Raportu o Zarabianiu na Blogowaniu (od tłumaczki, czyli mnie :-))

Bez względu na to czy jesteś początkującym blogerem, czy też uważasz sie za starego wyjadacza, znajdziesz w tej lekturze coś dla siebie. 

Osobom, które myślą poważnie o blogowaniu, raport ten pomoże stworzyć długoterminową strategię, począwszy od publikowania treści, przyciągania czytelników, aż po osiąganie dochodów, wystarczających do tego, aby zrezygnować ze stałej posady i zająć się blogowaniem profesjonalnie.

Osoby, które nie myślą o zarabianiu pieniedzy z blogowania, a jedynie chcą pisać o tym, co kochają i co im w duszy gra, dowiedzą się jak stworzyć blog bogaty w treści, do którego ludzie będą chętnie zaglądać, a dzięki umiejętnemu nawiązywaniu relacji, stworzą wokół niego prawdziwą społeczność.

Osoby, które do tej pory nie interesowaly sie blogowaniem, dowiedzą się wreszcie o co chodzi w tym całym blogowym szaleństwie.

Na pewno specyfika polskiej blogosfery jest nieco inna, niż ta, o której pisze Yaro Starak. Możliwosci zarabiania są mniejsze, co nie znaczy, że osiągnięcie przyzwoitego dochodu nie jest możliwe.

Mam nadzieję, że ta lektura zainspiruje wielu z Was do spróbowania swoich sił w blogowaniu.  Na pewno skorzysta na tym polska blogosfera, bo jeśli będziecie stostować rady Yaro oraz innych „zawodowców”, to powstanie wiele blogów na wysokim poziomie, prezentujacych wartościowe treści, z korzyścią dla nas wszystkich.

A jeśli przy okazji skorzysta na tym też autor – finansowo lub prestiżowo – tym lepiej dla niej lub dla niego!

Życzę inspirującej lektury,

Joanna Slodownik

Jak zacząć pisać bloga i na nim zarabiać? (Yaro Starak)

To, o czym za chwilę przeczytasz, jest efektem trzech lat pisania blogów i ośmiu lat praktycznego doświadczenia w e-biznesie. Te rady są unikalne, ponieważ pochodzą od kogoś, kto zna się zarówno na BIZNESIE, jak i na blogowaniu, i kto miał okazję stosować w praktyce zasady zarabiania pieniędzy z blogów.

Bez zaangażowania i umiejętności niezbędnych do budowania biznesu, większość piszących blogi nigdy nie dojdzie do punktu, gdy będą mogli zrezygnować z pracy i zostać zawodowymi blogerami. Uważam, że właśnie TO jest głównym powodem, dla którego większość ludzi, którzy blogują dla pieniędzy, odnosi niepowodzenie.

Większości ludzi brakuje odpowiedniego nastawienia i możliwości intelektualnych niezbędnych do stania się zawodowym blogerem. Bez spójności między strategią i taktyką, żadne dobre rady, wskazówki, techniki, opisy doświadczeń innych, lub nawet „święty Graal” blogowania – rada, aby „pisać wartościowe treści” – nie pomoże Ci osiągnąć celu. Będziesz bić głową o ścianę lub siedzieć w kącie sparaliżowany nadmiarem informacji.

Moim celem w raporcie „Jak zarabiać na blogowaniu?” jest otworzyć oczy i umysł każdego, kto chciałby zajmować się blogowaniem zawodowo i sprawić, aby blogowanie było jego głównym źródłem dochodu. Przygotuj się na wstrząs, rozczarowanie, a w końcu na zastrzyk energii dzięki nowemu praktycznemu podejściu, które doprowadzi Cię do zysków z blogowania.

Yaro Starak

PS. Jestem w trakcie przygotowywania wyzwania pod hasłem “Aktywizm w Sieci i w Realu: Stwórzmy Masę Krytyczną dla Dobra Zwierząt, Ludzi i Planety.” Zachęcam do przystąpienia do wyzwania, przez zapisanie się na moją listę majlingową.

Jestem w trakcie zbierania materiałów, a póki co, postanowiłam zamieścić ten raport o blogowaniu.

Jednak niektórzy i niektóre z Was mogą mieć wątpliwości.

Zarabianie na blogu?

Czy walczącym o klimat i prawa zwierząt aktywistkom i aktywistom w ogóle wypada to robić?

Temat zarabiania pieniędzy i aktywizmu jest tematem drażliwym. Przecież nie wypada zarabiać na cudzym nieszczęściu. Ale przecież wszyscy musimy z czegoś żyć. O tym też wkrótce napiszę.